RSS
poniedziałek, 02 lipca 2012
Woda.

Przed ostatnimi "Wiankami Szydłowieckimi" zrobiłem kilka zdjęć fosy zamku szydłowieckiego.

1

2

3

4

21:41, leszek-rejmer
Link Dodaj komentarz »
Zakończenie.

No i skończył się rok szkolny 2011/2012. Miałem przyjemność uczestniczyć w uroczystościach zakonczenia roku w Publicznym Gimnazjum nr 5 w Radomiu. Ciepło i wcale nie chodzi o temperature otoczenia, ciepło bo takie relacje z uczniami zbudowała dyrekcja i grono pedagogiczne gimnazjum. Wyśmienita atmosfera, a zaczęło się od przekazania sztandaru szkoły młodszemu rocznikowi przez odchodzacych do ponadgimnazjalnych szkół uczniów.

1

Uczniowie dziękowali swoim wychowawcom i nauczycielom za mijający rok szkolny.

2

3

I długo oczekiwany moment wręczania nagród.

4

5

Piękne występy na 4 głosy.

5

A to wszystko ciekawie i bardzo dobrze zorganizowane, poniżej wszyscy autorzy tej uroczystości.

6

Jeszcze raz dla wszystkich nauczycieli z podziękowaniami.

7

21:11, leszek-rejmer
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 czerwca 2012
Znowu podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Radomiu.

  
 
Przygotowywane są nowe podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Radomiu. Szczegóły w zamieszczonym poniżej dokumencie OPZZ, bardzo proszę Państwa o wypowiedzi w tej kwestii.
 

 

OGÓLNOPOLSKIE POROZUMIENIE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH

 

RADA OPZZ w RADOMIU

i POWIATU RADOMSKIEGO

ul. Moniuszki 23

26-600 
Radom                                                                              
Tel/Fax : (48) 362-49-11

                                                                                                                Radom 19.06.2012r

 Prezydent Miasta Radomia

Pan Andrzej Kosztowniak

ul.Kilińskiego 30

 26-600 Radom

W odpowiedzi na pismo MZDiK/KT/50000/01/12 z dnia 08.06.2012r w sprawie projektów zmian uchwał Rady Miejskiej w Radomiu z zakresu organizacji i funkcjonowania komunikacji miejskiej Rada Powiatowa OPZZ w Radomiu  informuje , że nie może pozytywnie zaopiniować przedstawionego projektu uchwały w sprawie ustalenia  zmian  cen urzędowych za usługi przewozowe w komunikacji miejskiej w Radomiu.

W projekcie tym zaskakują dwie sprawy: wysokość podwyżek oraz termin ich wprowadzenia. W ostatnich latach ceny bietów wzrastały w Radomiu co 3 lata (rok 2005,2008 i 20011) i była to wartość 0,30 zł w przypadku biletu jednorazowego normalnego.

 W obecnym projekcie proponuje się wzrost ceny biletu jednorazowego o 0,60 zł (z 2,40 na 3,00 zł) czyi aż o 25%. Niewiele mniej wzrasta też cena bardzo popularnego biletu-karnetu bo o 20% (z 20 na 24 zł). I proponuje się to zaledwie rok od ostatniej podwyżki (1 maja 2011r). Tu należy zadać sobie pytanie co takiego się stało, że konieczna jest tak wielka i szybka podwyżka cen biletów?.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że na 2012r zaplanowano wydatki na komunikację       
w wysokości 50 mln zł, zaś wpływy ze sprzedaży biletów na 31,4 mln zł. Wynika z tego, że         w Radomiu wpływy z biletów pokrywają prawie 63% wydatków. Tu należy przypomnieć, że zapewnienie komunikacji miejskiej to zadanie własne gminy i każda gmina w kraju do tego
zadania dokłada. Z informacji uzyskanych z innych miast wynika, że w 12 największych miastach kraju wpływy z biletów pokrywają zaedwie połowę wydatków a w Warszawie zaledwie jedną trzecią. Skoro w Radomiu jest pod tym względem dobrze to dlaczego zaproponowana zastała tak drastyczna podwyżka cen biletów?.

Pan Prezydent pisze „konieczność podwyżki cen biletów jest spowodowana” i wymienia:

- znacznie wyższą niż przewidywana inflacją za 2011r która wyniosła 4,8%

- potrzebą waloryzacji ceny o prognozowany wskaźnik inflacji na 2012r o 2,8%

Faktem jest, że inflancja w maju br. w porównaniu z majem 2011r wyniosła 3,6% ale jest
to przeciętnie 6 razy mniej niż proponowana podwyżka.

Nie przekonuje nas też uzasadnienie, że podwyżka ta wynika z wprowadzenia Karty Miejskiej gdyż jak nam wiadomo nie ogłoszono jeszcze nawet przetargu w tej sprawie a realny majwcześniejszy termin jej wprowadzenia to koniec 2013r. Tu należy zadać sobie pytanie co to za sukces władz miasta które wprowadzając Kartę Miejską powodują podwyżkę cen biletów a jej kosztami wprowadzenia obciążają mieszkańców miasta?. Wniosek, nie wprowadzać Karty Miejskiej, nie trzeba będzie podnosić cen biletów w zaproponowanej wysokości.

Jest jeszcze jeden wskazany w uzasadnieniu przez Pana Prezydenta  powód podwyżki – zmiana organizacji komunikacji miejskiej oraz wzrost kosztów wozokilometra płaconego firmie MPK w związku z wejściem w życie Uchwały Rady Miejskiej nr144/2011r. Z niewiadomych przyczyn do dnia dzisiejszego nie podał jednak Pan Prezydent jak bardzo wzrośnie ta cena. Jak wynika z pisma obecnie koszty płacone przewoźnikom są systematycznie waloryzowane o rzeczywisty wskaźnik inflancji. Gdy jednak zajrzymy do wspomnianej Uchwały Rady Miejskiej nr144/2011r  to przeczytamy, że od 1 lipca 2012r stawka wozokilometra dla MPK wyniesie tyle tak aby pokryć koszty tej firmy. Podejrzewamy, że tu chyba tkwi prawdziwy powód zaproponowanej tak drastycznie wysokiej podwyżki biletów.

Z tego co jest nam wiadomo, to spółka MPK jest od wielu lat nierentowna. Zysk osiąga jedynie w latach w których wyprzedaje majątek otrzymany wcześniej od miasta. Od 2004 roku kolejne władze miasta tolerują też wykonywaną przez tą spółkę miejską komercyjną komunikację podmiejską która przynosi straty.Sami związkowcy z MPK sygnalizowali wielokrotnie, że spółka ta jest źle zarządzana. Pisali do nas, że są przeciwni podwyżkom cen biletów gdyż przekładają się one zazwyczaj na wzrost płac Zarządu i powiększaniem jego składu osobowego.
Rozumiemy Pana Prezydenta, że wstyd jest corocznie prosić o dokapitalizowanie MPK gdyż jest to przyznanie się do nieudolnego nadzoru nad tą Spółką. Lepiej jest przecież wprowadzićw w życie Uchwałę Rady Miejskiej nr144/2011r i mieć spokój na pewien okres czasu. Powinien też Pan Prezydent zainteresować się ile jest płacone za wozokilometr firmie ITS Michalczewski na linniach gdzie kursują pojazdy nowe i z klimatyzacją a ile zapłacimy od 1 lipca za wozokilometr  firmie MPK, w której połowa taboru jest mocno wyeksploatowana. Należy znowu przypomnieć, że w ciągu ostatnich 15 lat miasto wpompowało w MPK kilkadziesiąt milionów złotych a efekty tego są marne.

Jako mieszkańcy Radomia nie potrafimy zrozumieć dlaczego to my korzystający na co dzień z komunikacji miejskiej musimy płacić za nieudolność Zarządu MPK?. Strach pomyśleć co będzie i ile będzie kosztować bilet gdy MPK zacznie wymieniac tabor.

Reasumując, podnoszenie ceny biletu o 25% w czasie gdy od poprzedniej 14% podwyżki minął
zaledwie rok,  przy wysokim udziale wpływów ze sprzedaży biletów w kosztach , to przekładanie nieudolnego zarządzania komunikacją na barki mieszkańców jest nie do przyjęcia w mieście w
którym 23% dorosłych osób pozostaje bez pracy.

Takie działania nie mogą spotkać się z akceptacją naszego Związku.

Nie wnosimy natomiast zastrzeżeń do projektu zmian w uchwale nr 93/2011 Za celowe
uważamy przywrócenie całodobowej możliwości zakupu biletów u kierowcy.

 

                                                                           Z poważaniem

                                                                                              Przewodnicząca Rady

                                                                                                Mirosława Kosterna

18:34, leszek-rejmer
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 czerwca 2012
Amok

O 19.00 w parku Muzeum Gombrowicza zabrzmiały dźwięki muzyki i Agnieszka Judycka, Monika Węgiel oraz Katarzyna Dąbrowska czyli grupa "Amok" cudnie zaśpiewały utwory ze swojej debiutanckiej płyty.

1

2

3

4

5

Agnieszka Judycka,

6

Katarzyna Dąbrowska,

6

Monika Węgiel

7

8

8

9

11

12

13

Dziękuję za zaproszenie i doskonale zorganizowany piknik z Gombrowiczem Panu Tomaszowi Tyczyńskiemu .

 

 

 

 

00:03, leszek-rejmer
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 17 czerwca 2012
Apetyt na Gombrowicza.

Muzeum Witolda Gombrowicza, Gmina Jedlińsk i Fundacja Wsola Pomost zorganizowały w miniony weekend doskonały piknik artystyczny na wysokim poziomie. Fantastyczne przedstawienie plenerowe Teatru A3 "Zmysły",

1

2

3

4

5

6

7

8

pojedynek na miny, w którym prowadzący Michał Budzisz wciągnął do zabawy publiczność (oczywiście Michał nie byłby sobą jakby sobie ze mnie troszkę nie podworował, więc wciągnął mnie do zabawy, dobrze że nikt nie zrobił mi zdjęcia ;-))

11

12

13

14

15

to nie wszystkie atrakcje wczorajszego popołudnia. Został do pokazania jeszcze koncert, a zatem potrzebne jest drugie wejście.

 

 

23:00, leszek-rejmer
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 czerwca 2012
Wystawa - tego jeszcze nie było.

"W piątek zapraszam na mini wystawę moich prac. wystawa odbędzie się w moim prywatnym mieszkaniu i potrwa tylko przez weekend : w piątek otwarcie o 18.15 w sobotę i niedzielę zwiedzać można od godz. 12- 18
zapraszam wszystkich szczególnie na wernisaż:)"

Takie zaproszenie dostałem od Karoliny Falkiewicz i tak mnie to zaciekawiło, że musiałem ją zobaczyć. Fantastyczny pomysła na wystawę i intrygujący tytuł "Parapetówka" zwykle kojarząca się z inną "sztuką".  Karolina z małżonkiem wprowadzając się do "nowego" mieszkania zorganizowali wystawę prac Karoliny zapraszając mieszkańców bloku i przyjaciół z zewnątrz. Bardzo ciekawe prace i rewelacyjnie zorganizowana wystawa - warto, naprawdę warto ją zobaczyć. Jeszcze 2 dni Karolina będzie opowiadać o swoich pracach. Dziękuję pięknie za zaproszenie i namawiam wszystkich by złożyli wizytę. Radom ul. Chałubińskiego 15c m 18. Oto kilka zdjęć:

1

Karolina z małżonkiem.

2

3

4

5

Oczywiście obecna była też telewizja Dami i przepytywała sąsiadów.

6

Gratulacje Karolino za pomysł.

22:48, leszek-rejmer
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 czerwca 2012
Modernizacja linii kolejowej nr 8.

W dniu dzisiejszym uczestniczyłem w seminarium naukowo-technicznym zorganizowanym przez Radomską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Radomiu przy współpracy PKP Polskie  Linie Kolejowe S.A. pt.” Modernizacja linii kolejowej nr 8 dźwignią rozwoju regionów : mazowieckiego i świętokrzyskiego” pod patronatem Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk.  Program seminarium, który załączono w zaproszeniu kusił, bo temat jest gorący. Przypomnę około 20 000 mieszkańców Radomia i okolic pracuje w Warszawie i to znaczna liczba tych ludzi
jeździ do pracy pociągiem.

Aktualny stan prac przedstawił Dyrektor Projektu PKP PLK S.A. pan Tomasz Mańturz w swojej prezentacji pokazał modernizację poszczególnych odcinków linii ( tym razem z innymi datami realizacji jak mówiono w kuluarach). Stan realizacji odcinka Radom – Skarżysko – Kielce przedstawił Dyrektor Centrum Realizacji Inwestycji O/Lublin Sławomir Burczaniuk. Jednak atmosferę rozgrzał swoją wypowiedzią Dyrektor firmy Mott MacDonald O/Kraków pan Władysław
Jodłowski, kiedy to dowiedzieliśmy się, że  (podobno) wiadukt na ul. Żólkiewskiego już pasuje rozmiarami do projektowanej linii, o czym Prezydent Radomia właśnie się dowiedział bo póki co miasto przygotowywało dokumentację do przebudowy tegoż wiaduktu (to znaczy, że dzisiejsze seminarium miało sens, przynajmniej w kwestii wiaduktu). Jakby tego było mało to pan Dyrektor raczył obwieścić wszystkim słuchaczom, że nawet jeżeli zmodernizujemy już tą linię i stację Radom to i tak na razie nie ma zabezpieczenia w zasilanie (w sumie to pociągi jeździły na parę tylko nie rozwijały prędkości 160 km/h, która jest przewidziana na tej linii). Mam jednak nadzieję, że problemy techniczne da się poukładać i mimo tych problemów linia nr 8 Warszawa- Kraków na odcinku Okęcie – Radom- Skarżysko – Kielce będzie funkcjonować już w 2015 roku. Oczywiście jak jej finansowo nie okroją bo choć pan poseł Radosław Witkowski zapewniał (sprawdzę to w swoim czasie), że inwestycja jest bezpieczna finansowo to jakoś tak nie do końca w to wierzę. Społeczne ruchy szczególnie aktywne w okolicach miejscowości Bartodzieje (tam ma być zrównana z ziemią stacja kolejowa i wybudowana nowa kilka kilometrów dalej tj w Lesiowie) pokazały, że już inwestycja jest okrajana np. zmianą nawierzchni dróg dojazdowych z asfaltowych na szutrowe. Podejrzewam, że to nie jedyne elementy zmienne nie mówiąc o wskazywanych błędach na etapie projektowania. Najciekawszą i najcenniejszą wypowiedz miał dzisiaj pan Jerzy Kowal przedstawiciel Business Center Club w Radomiu, który wskazywał elementy mające kluczowe znaczenie w realizacji nie tylko tej inwestycji. Podstawa jest uporządkowanie ustawy o przetargach publicznych, która jest przyczynkiem do wydłużania procedur i zmusza niejednokrotnie do realizacji zadań z wykonawcami niekoniecznie solidnymi. Wszelkie zagrożenia dotyczące tej inwestycji obecni na seminarium za prośbą pana Prezesa Waldemara Fabirkiewicza mieli wnieść na piśmie.  Mam ogromną nadzieję, że osoby zainteresowane, w tym samorządowcy dostaną drogą mailową spis tych zagrożeń. 

 Bardzo się cieszę, że tego typu spotkania organizowane są na poziomie inwestor –samorząd –biznes -mieszkańcy bo tylko to daje gwarancję znalezienia błędów i ich korygowania. Mam nadzieję, że tak będzie tym razem.

Pozdrawiam

22:18, leszek-rejmer
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 03 czerwca 2012
X Szydłowieckie Spotkania Orkiestr Dętych.

Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński wspólnie z Radą Miejską Szydłowca zorganizowali dziesiąte już Spotkania Orkiestr Dętych. Pod jedną batutą  120 muzyków grało "Gaude Mater Polonia", "Mazurek 3-go Maja", "Barkę" i "Orkiestry dęte". Później każda z czterech orkiestr przedstawiła swoje umiejętności muzyczne, powiem szczerze grali cudnie. Oczywiście wielkie gratulacje z okazji okrągłej rocznicy tego wspaniałego widowiska muzycznego skaładam na ręce Pana Burmistrza. Licznie przybyli mieszkańcy Szydłowca, słuchali z zainteresowaniem wykonania między innymi oficjalnego hymnu reprezentacji Polski na Ero 2012. Oto kilka zdjęć:

1

2

3

4

5

6

 

21:13, leszek-rejmer
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 maja 2012
Co dalej z dziećmi ???
Sprawa zdarzeń związanych z Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespółem Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr. Barbary Borzym w Radomiu przy ul. Krychnowickiej nadal jest niezałatwionym, gorącym i bulwersującym tematem.
550 000 mieszkańców Ziemi Radomskiej pozostawiona z 1 poradnią psychiatryczną dla dzieci. Oddział szpitalny zawieszony !!! Na jak długo????
 APELUJĘ DO ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO - NIE ZOSTAWIAJCIE DZIECI BEZ OPIEKI SPECJALISTÓW !!!!!!
Przyjęty przez Zarząd Województwa "Mazowiecki Program Ochrony Zdrowia Psychicznego" wskazuje wyraźnie w swoich założeniach 1 poradnię w powiecie lub na kilkapowiatów 150 tys. mieszkańców czynna codziennie.
Wiele poważnych zaburzeń psychicznych, w tym schizofrenia, rozpoczyna się w okresie wchodzenia w dorosłość i zarówno ich profilaktyka, jak i właściwie sprofilowana wczesna interwencja ma wpływ na zapobieganie i dalszy przebieg zaburzeń, zarówno w wymiarze jednostkowym, społecznym i ekonomicznym (korzystanie z pomocy społecznej, renty, bezrobocie, przerywanie nauki, niewchodzenie na rynek pracy, chroniczne chorowanie).
Zaburzenia psychiczne u młodzieży jest to istotny i zaniedbany/niedofinansowany problem w psychiatrii. Wymaga profilaktyki, koordynacji i współpracy między podmiotami zaangażowanymi w leczenie, wspieranie i rehabilitację młodzieży . Mazowiecki Program Ochrony Zdrowia Psychicznego może przyczynić się do poprawy tej sytuacji. Trzeba go tylko realizować!!!!!!!
10:43, leszek-rejmer
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 maja 2012
Swięto polskiej niezapominajki.

Dzisiaj o godz 11.00  w Leśnym Osrodku Lasów Państwowych w Jedlni-Letnisko rozpoczęło się "Święto polskiej niezapominajki" zorganizowane przez Lasy Państwowe. W programie uroczystość nadania imienia red. Andrzeja Zalewskiego Leśnemy Ośrodkowi Edukacyjnemu w Jedlni-Letnisko - odsłonięcie tablicy pamiątkowej. W programie plenerowym przewidziano występy zespołów, konkursy, prezentacje kompleksów leśnych Puszczy Świętokrzyskiej i Kozienickiej, rajd rowerowy, nordic walking, pokazy ratownictwa i wiele innych atrakcji. Oto kilka zdjęć z trwającej imprezy:

123

Powyżej uczestnicy rajdu rowerowego pieką kiełbaski nad ogniskiem.

Nadleśnictwo Zwoleń prezentuje swoje walory przyrodnicze pokazując ogromną kolekcję motyli i owadów latających oraz swoje szkółkarskie dzieła.

45

A to już wyższa szkoła "lotów" prezentowana przez przyjaciół z województwa Świętokrzyskiego.

Wspaniała impreza, doskonale przygotowana, wszystko dopięte na ostatni guzik, piękna pogoda i mnóstwo gości. Dziękujemy i mamy nadzieję, że takich imprez będzie więcej.

Miłej niedzieli życzę Państwu.

14:14, leszek-rejmer
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14